Програми
Начало → Работа с фирми → Услуги → Емпатиен мениджмънт
1. Програма за мениджъри — Емпатиен мениджмънт
Програмата подготвя младите мениджъри за великото умение да могат да ръководят и мотивират подчинените си без налагане и властване, без грубо администриране, а с емпатия и взаимодействие на ниво потребности, при което другите се усещат разбрани и приети.
Емпатийното взаимодействие на мениджъра със служителите създава онази благоприятна среда на доверие, която опосредства освобождаването на творческия потенциал и формира вътрешна мотивация за труд.
Практикуването на емпатиен подход изисква от мениджъра емоционална зрялост на личността и увереност на поведението. Често колебанията в самооценката, конфронтацията между себевъзприемането и изискването на ролята води до защити, създаващи вътрешно напрежение в мениджъра,което го кара от една страна да поставя във фокус собственото поведение, а не поведението на служителя, а от друга страна кара служителите да го възприемат по-скоро като неуверен и да снемат доверието от него. И двете посоки са еднакво неблагоприятни за процеса на управление. Невъзможно е да подхождаш с емпатия към другите без дълбоко разбиране и приемане на себе си. Емпатията към нас самите е инструмент за емпатия към другите.
В този смисъл програмата покрива следните цели:
- По-дълбоко и разширено вникване в собствената личност, което е предпоставка за промяна на нагласите или поведението в посока на спокойствие и увереност в собственото Аз.
- Повишаване на чувствителността към промените в емоционалните реакции и поведението на другите. По-добра способност за емпатийно вживяване във вътрешния свят на другите.
- Трениране на емпатиен диалог – превръщане на емпатията в комуникативен навик.
Работи се в рамките на 4 месеца по следната схема:
Групово-динамичен психотренинг
Провежда се в два последователни уикенда всеки месец. В тренингите участниците филтрират важни възгледи и знания за напредък в своя професионален и личен живот. Учат се да разбират и осъзнават:
- Какво се случва в групата (екипа)
- Какви процеси протичат
- Как влияе тяхното емоционално състояние и поведение върху изпълнението на задачата или отношенията им с другите
- Как другите ги възприемат?
- Как реагират в напрегната ситуация?
- Колко силна е способността им за приспособяване или въздействане?
- Колко точно възприемат собствените и на другите чувства, настроения, нагласи и реакции.
- Ролята на стратегията “успех – успех” във взаимодействията със служителите
- Начините за водене на ефективен емпатиен диалог
Използва се обратна връзка от другите и някои личностни въпросници.
Поведенческа програма
Поведенческа програма за трансфер в професионалната практика на осъзнатите въз основа на опита в тренинга необходимости от промяна на неефективните и затвърждаване на ефективни нагласи и форми на поведение.
Поведенческата програма се изгражда индивидуално след преработване на опита от ролевите игри и упражненията. Целите и задачите се уточняват заедно с референтите като задължително се стига до съгласие. Програмата се състои от малки обозрими елементи на заучаване и упражняване , които участникът след завършване на поредния тренинг практикува по време на работа до следващият тренинг, където споделя с групата какво и как е свършил.
Споделянето включва въпроси от рода:
- Как се държах при изпълнението на задачата?
- Кои предписани начини на поведение изпълних?
- Как се чувствах по време на изпълнението на задачата?
- До колко съм удовлетворен от резултата?
- Какво бих желал да променя?
Включването на двете форми на учене – тренинги и упражняване на усвоеното в професионалното ежедневие, както и споделянето на “успехите” и “неуспехите” след това в групата, работи за затвърждаване на ефективни модели на поведение, ориентирани към специфичните ситуации в практиката.
За постигане на високи резултати спомага още, както числеността на групата – малка група от 8 до 12 човека, така и нейната хомогенност в професионално отношение.
Изискване към участниците:
Преди включване в програмата се провежда интервю с всеки участник. Участникът трябва да има готовност за експериментиране и обучение и да приема групово-динамичния инструментариум.